Polski sukces w najgłębszej jaskini świata

W dniu 13 sierpnia 2015 r. członkowie wyprawy FSP Krubera-Voronia 2015 dotarli do syfonu Dva Kapitana, który znajduje się na głębokości -2140 m w najgłębszej jaskini świata - Krubera-Voronia. Tym samym ustanowiony został nowy rekord Polski.

 

Akcja jaskiniowa trwała sześć dni (od 11 do 16 sierpnia 2015 r.) i została przeprowadzona w stylu alpejskim czyli szybko i na lekko. W dniu 13 sierpnia 2015 r. członkowie wyprawy dotarli do syfonu Dva Kapitana, który znajduje się na głębokości -2140 m.

 Dotarcie do tego miejsca wymagało nurkowania w syfonach Bermuda, Kvitochka oraz Podnyr. Cały sprzęt łącznie z namiotem biwakowym transportowany był w jaskini samodzielnie. Na powierzchni wyprawa korzystała z gościnności Ukraińskiego Związku Speleologicznego (УСА), który w jaskini eksplorował partie Non-Kujbyshevskaja. Są to boczne ciąg jaskini dzięki czemu wszystkie miejsca biwakowe były do dyspozycji, można było również bez przeszkód poruszać się całym ciągiem jaskini. 

Główną trudnością było pokonanie syfonu wodnego Kvitochka. Okazał się mieć około 10 metrów długości i ok. 4 metry głębokości. Nurkując w syfonie członkowie wyprawy poruszali się po poręczówce, pozostawionej przez eksploratorów. Partie za syfonem wymagały ponownego zaporęczowania. Płynąca tędy woda pozrywała poręczówki zostawione wcześniej przez eksploratorów z УСА.

W wyprawie udział wzięli:
- Amadeusz Lisiecki (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego),
- Tomasz Krotowski (Speleoklub Bobry Żagań), 
- Maciej Janiszewski (Sądecki Klub Taternictwa Jaskiniowego).
Członkowie wyprawy dziękują za wsparcie sponsorom.


Syfon Dva Kapitana

Uczestnicy wyprawy (od lewej Amadeusz Lisiecki, Maciej Janiszewski, Tomasz Krotowski)

Nurkowanie w syfonie Kvitochka

Amadeusz Lisiecki zostawia ksiązkę na -2140 m.

Fotografie z archiwum uczestników wyprawy.

[źródło: pza.org.pl]