Gruzja 2018

 W dniach 09.06-24.06.2018 r. odbyła się kolejna (druga) międzyklubowa wyprawa do Gruzji. Dzięki zaproszeniu ze strony Speleoclubu of Georgia oraz Instytutu Geografii im. Vakhushti Bagrationi z Tbilisi mogliśmy poznać jaskinie i tereny krasowe w Gruzji.
    W 2016 r. gruzińscy speleolodzy w osobie Jury Davlianidze, zwrócili się do kolegi Michera z prośbą o nawiązanie współpracy z polskimi grotołazami. Celem współpracy ze strony polskich grotołazów miała być pomoc w szkoleniu młodych Gruzinów w technikach jaskiniowych oraz pomoc w eksploracji jaskiń i ich kartowaniu. Gruzini pragnęli pokazać rejony krasowe, w których chcieliby poprowadzić działalność eksploracyjną. Pierwsza wyprawa w 2017 r. miała charakter rekonesansowy. Po pierwszej wyprawie w 2017 r. i pobycie Gruzinów w Polsce (między innymi w Wojcieszowie), umówiono się na kontynuowanie współpracy w 2018 r.


   Ze strony gruzińskiej organizatorami byli Jura Davlianidze wraz z prof. geografii Zazą Lezhava, zaproponowali nam rozpoznanie trzech rejonów krasowych Gruzji: Racha (m. Tkibuli), Imeretia (m. Tchiatura) oraz Samegrelo (m. Chkhorotsqu). W działalności w tych rejonach pomagali nam Gia Tsitsvidze, Beso, Giorgi, Temur, Dżano, Levan oraz wielu innych.
   W rejonie Racha poznaliśmy Jaskinię Racha, w której eksplorowano i pomierzono studnię (ok. 25 m głębokości), sprawdzono kanion z wodą w jaskini oraz wykonano sesję fotograficzną. Zwiedzono Jaskinię Murada z piękną szatą naciekową, gdzie zrobiono fajne fotki. Przeprowadzono też eksplorację powierzchniową, znaleziono wiele lejów krasowych i otworów jaskiń.
 W Imereti (Mandaeti, Sveri)  działaliśmy w Jaskini Datas Cza (studnia Dawida), jaskinia zaczynająca się studnią ok. 35 m, kontynuuje się następnie w kierunku północnym i południowym w formie meandra z podziemną rzeką (gł. wody 30-140 cm). W kierunku północnym prowadzono eksplorację (ok. 200 m) z nurtem rzeczki i zakończono działalność na syfonie. W kierunku południowym przeprowadzono dwie akcje kartograficzne, w jaskini skartowano ok. 1700 m korytarzy.
    W drugim dniu działalności w tej jaskini, odwiedziła nas Telewizja Rustavi i przeprowadziła wywiad z Jadzią, Jackiem, Jurą i profesorem Instytutu Geografii. Poznaliśmy też ciekawą Jaskinię Zakarias Klide, gdzie zamontowano w potoku jaskiniowym agregat prądotwórczy.
    Następnie działaliśmy w rejonie Samegrelo, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić Jaskinię Shurubumu oraz kilka małych jaskiń. W rejonie biwaku zaobserwowaliśmy zjawisko polegające na tym, że po burzy w górach po ok. 2 godzinach nastąpił wypływ dużej masy wody z wywierzyska, które wcześniej było suche. Przepływ wody trwał ok. 3 dni. Następnie pojechaliśmy do Jaskini Wekueti usytuowanej w skale osadowej (konglomerat kamienny), gdzie przeprowadzono akcję pomiarową w jaskini (dł. jaskini ok. 280 m) oraz prowadzono eksplorację w tej jaskini.
    Poza działalnością sportową, zwiedzaliśmy zabytki Gruzji: klasztory, twierdze, monastyry, miasto skalne Vardzia, Achalcyche, Tbilisi. Poznawaliśmy gruzińską historię, legendy i zwyczaje.
    Poznaliśmy wielu wspaniałych i życzliwych nam ludzi, którzy zorganizowali nam transport, nocleg oraz przygotowywali i dostarczali nam pyszne specjały kuchni gruzińskiej, wino i czaczę.
    Na koniec żartobliwie można powiedzieć, że była to „wyprawa 50+”.
    Dziękujemy wszystkim przyjaciołom z Gruzji za miłe przyjęcie. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie trwała nadal.

Uczestnicy wyprawy w 2018 r. to:
Jadwiga Micherdzińska  – kierownik wyprawy, Speleoklub Bielsko-Biała
Franciszek Kramek – z-ca kierownika ds. sportowych, Speleoklub „Bobry” Żagań, Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy i Speleoklub of Georgia Tbilisi
Adam Balak, Marian Bochynek (fotograf wyprawowy) i Wit Dokupil  – Speleoklub „Bobry”
Mirosław Micherdziński (Micher) –  Speleoclub of Georgia Tbilisi
Jacek Szynalski  – Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy

Zastępca Kierownika ds. sportowych
Franciszek Kramek