Zadzwoń do Nas - +48 605 452 969

Tennengebirge 2015

Celem głównym tegorocznej (1-23 sierpnia) wyprawy w austriacki masyw Tennengebirge była jak zwykle jaskinia Jack Daniel's, a ponadto eksploracja powierzchniowa oraz ponowne rozpoznanie dużych jaskiń: Pod Śnieżnymi Korkami i Czerwony Pająk.

Jednym z naszych celów w jaskini Jack Daniel's było osiągnięcie długości 10 km. W ubiegłym roku osiągnęliśmy łączną długość korytarzy 9,2 km i przerwaliśmy eksplorację nad studnią o głębokości ok. 50 m oraz w największej sali w jaskini, Sali Kosmos z magnetycznymi, czarnymi oknami. Niestety tak obiecujące przodki po niedługim działaniu okazały się ślepymi korytarzami i ponownie zaczęła się mozolna eksploracja w kominach. Z pozoru tak łatwy i obiecujący sukces zdawał się coraz bardziej trudny i odległy, ponieważ jaskinia mocno się opierała i ciężko było osiągnąć zamierzony cel. Wyprawa zmierzała do końca, a nam wciąż brakowało ok. 150 m do 10 km długości. Rosła presja razem ze zniecierpliwieniem wszystkich uczestników, którzy wyczekiwali od wychodzących z jaskini optymistycznych wieści o odkryciach. Na dodatek, pod koniec drugiego tygodnia wyprawy, sprzyjająca dotychczas pogoda załamała się na pięć dni skutecznie wstrzymując wyjścia na biwak. Czas ten wykorzystany został częściowo na działania w Czerwonym Pająku i Pod Śnieżnymi Korkami, gdzie rozpoznaliśmy możliwości podjęcia nowych eksploracji.

W sumie w jaskini Jack Daniel's wyeksplorowaliśmy i pomierzyliśmy około 850 m nowych korytarzy osiągając łączną długość 10040 m, a więc cel w postaci magicznej liczby 10 km nareszcie został osiągnięty, choć to oczywiście nie koniec. Poznaliśmy także 10 nowych jaskiń o łącznej skartowanej długości 450 m. Najdłuższe z nich to: jaskinia Świetlista (112 m dł.) i Studnia na Szlaku (109 m dł., -80 m gł.). Całość tegorocznych eksploracji zamknęła się sumą 1300 m.

Dziękujemy Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA za otrzymane dofinansowanie.

Uczestnicy wyprawy:
Speleoklub Bobry Żagań: Marcin Furtak (kierownik organizacyjny), Piotr Szukała (kierownik sportowy), Rajmund Kondratowicz, Łukasz Woroniec, Przemysław Chmielowiec, Jarosław Blinkiewicz, Łukasz Wójtowicz, Marta Sawicka, Franciszek Framek, Irena Gabriel, Daniel Oleksy, Przemysław Urszulak, Jan Urszulak, Adam Balak, Krzysztof Wypych,

Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego: Bartek Haremza, Piotr Bąkowski,

Jeleniogórski Klub Jaskiniowy: Rafał Ksiądzyna, Wojciech Łużniak, Wiktoria Zglejszewska,

Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy: Bartosz Sierota, Andrzej Wojtoń, Marcin Bugała, Sławomir Parzonka, Sebastian Lewandowski.

Kierownik sportowy
Piotr Szukała

54493Jaskinia Jack Daniel’s, fot. Sławomir Parzonka

54494Grupowe zdjęcie uczestników wyprawy Tennengebirge 2015, fot. Rajmund Kondratowicz

Jesteśmy organizacją zrzeszającą ludzi kochających góry, jaskinie i wszystko, co z nimi skojarzone

O nas

  • Klub powstał w sierpniu 1966 roku z inicjatywy kilku,
  • bardzo młodych wtedy, zapaleńców.

Linki

  • Jesteśmy organizacją zrzeszającą ludzi kochających góry,
  • jaskinie i wszystko, co z nimi skojarzone.
    Back to top
    Menu