Wyprawa Tennengebirge 2016

W dniach 30.07-20.08 2016 roku odbyła się trzydziesta czwarta z kolei jaskiniowa wyprawa eksploracyjna w góry Tennengebirge. Zachęceni sukcesem zeszłorocznej wyprawy, czyli osiągnięcie 10 km długości w jaskini Jack Daniel’s kontynuowaliśmy tam swoje działania. Eksploracja w jaskini Jack Daniel’s była prowadzona w oparciu o biwak koło Studni Deszczu. Głównym celem w tej jaskini było przeniesienie starego biwaku, wspinaczka hakowa w Studni Deszczu i wyniesienie części lin i sprzętu na powierzchnię. Wznowiona miała zostać również eksploracja w studni Hades (-420m), lecz trójosobowy zespół wycofał się podczas poręczowania i temat eksploracyjny nie został zweryfikowany.

Liczne akcje jaskiniowe miały miejsce w jaskini P-48 (znanej od 1989r) oddalonej od schroniska Laufener Hutte o kilkanaście minut drogi. Po kilkunastu latach puścił korek śnieżny w 80m studni wlotowej i dotarliśmy do miejsc już wcześniej eksplorowanych ale nie udało się odkryć nowych korytarzy co nie oznacza, że temat eksploracyjny w tej jaskini został zakończony.

Jednak w tym roku najwięcej działaliśmy na powierzchni w poszukiwaniu nowych jaskiń. Odkryliśmy ich aż 16, z czego najdłuższa: PD-40 "Żelazna" osiągnęła 93,9m długości korytarzy. W D-40 eksploracja została zakończona nad studnią co napawa optymizmem na przyszły rok.

Podczas wyprawy w nowych jaskiniach udało się wyeksplorować aż 683m, a w Jack Daniel’s wspinaczkowo zostało odkryte ok.50m. Ponadto zostało przeprowadzonych kilka krótkich akcji w jaskini Pod Śnieżnymi Korkami gdzie sukcesywnie robimy nową dokumentację kartograficzną. W międzyczasie odwiedziliśmy jaskiniowy klub z Salzburga, żeby młodzi uczestnicy wyprawy zobaczyli jak wygląda kataster austriackich jaskiń i poznali tamtejszych grotołazów.

Wyprawa została zorganizowana przez Speleoklub Bobry Żagań i wzięli w niej udział:

Speleoklub “Bobry”: Marcin Furtak i Franek Kramek (kierownicy wyprawy), Adam Balak, Irena Gabriel, Filip Kapiński, Łukasz Woroniec, Krzysztof Wypych

WKTJ: Piotr Bąkowski, Sonia Dudziak, Agata Kierstein

KKS: Miłosz Dryjański

JKJ: Wojciech Łużniak

SKTJ: Marta Walczewska

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przez Wojciecha Łużniaka (JKJ)