50 lat za "Bobrami"

Wspomnienia, filmy, wystawa, koncert i wreszcie bal – tak w skrócie wyglądało 50-lecie Speleoklubu Bobry Żagań.
„Bobry” świętowały w weekend 9-11 grudnia 2016 roku. Najpierw grotołazi spotkali się w bardziej kameralnym gronie i w piątek bawili się w siedzibie klubu, w żagańskim rynku. Były wspomnienia, prelekcje, dyskusje i pasowanie na „Bobra” nowych członków.
 
Sobotnie obchody rozpoczęły się w pałacu koncertem Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żaganiu. Taternicy jaskiniowi podziękowali tym, którzy wspierają organizację i stale z nimi współpracują: Józefowi Klimasowi - „ojcu chrzestnemu Bobrów”, dzięki któremu w latach 60. ubiegłego wieku na Ziemi Żagańskiej rozwinęło się taternictwo jaskiniowe; burmistrzowi Żagania Danielowi Marchewce; staroście żagańskiemu Henrykowi Janowiczowi; burmistrzowi Wojcieszowa Sławomirowi Maciejczykowi; Henrykowi Jungowi z firmy TANDEM Żagań; Sebastianowi Galasiakowi z firmy Galasiak Żagań; Wojciechowi Węgrowi z firmy Węgier Glass Żary; Ryszardowi Purchli, kierownikowi Zakładów Wapienniczych Lhoist w Wojcieszowie; Ireneuszowi Danieliszynowi z firmy Mrówka Żagań i przyjaciołom ze schroniska Laufener Hütte w austriackim masywie  Tennengebirge, w którym „Bobry” od lat eksplorują jaskinie.
 
Za działalność sportową, organizacyjną i wspomagającą klub wyróżnieni zostali: Krzysztof Cygan, Halina Dobrakowska, Wit Dokupil, Józef Drabik, Marcin Furtak, Irena Gabriel, Franciszek Kramek, Zenon Kondratowicz, Rajmund Kondratowicz, Zbigniew Kowal, Zdzisław Muskała, Bronisław Nowak, Daniel Oleksy, Bogdan Pałka, Zdzisław Poznański, Halina Sawicka, Stanisław Sałabaj, Mieczysław Stępień, Mirosław Zema, Henryk Zyzański, Tomasz Krotowski, Łukasz Wójtowicz.
 
Później zebrani w Sali Kryształowej obejrzeli film o historii klubu:
- Chcieliśmy pokazać, że od dziesiątek lat na naszych terenach promujemy nie tylko ekstremalne sporty górskie, ale przede wszystkim turystykę kwalifikowaną jako nieodłączną część wędrówek w poszukiwaniu jaskiń – zaznacza prezes klubu Daniel Oleksy.
 
Były też przemówienia, podziękowania, prezenty. Największą sensację wzbudziła metalowa korona ze zdobytymi przez „Bobry” (w ramach projektu Korona Podziemi) najgłębszymi studniami jaskiniowymi świata (głębszymi niż 400 metrów). To podarunek od przyjaciół ze Speleoklubu Gawra Gorzów. Przyjechali też grotołazi z Wałbrzycha i Dąbrowy Górniczej.
Na zakończenie części oficjalnej została otwarta wystawa klubowych  fotografii.

Ostatni etap jubileuszu odbył się tego samego dnia w Restauracji Piastowska. Tu prawie 120 osób bawiło się na” Bobrowym” balu.