Z końcem sierpnia mieliśmy okazję wybrać się do jednego z najbardziej gościnnych krajów świata - Iranu . Naszym celem było zdobycie mieszczącej się w Masywie Parau studni Ghar-e-Ghala o głębokości -562 m. Studnia wyeksplorowana została w 2016 roku przez głównego kierownika i organizatora wyprawy - Yousef Sorninia. Oprócz naszej ekipy była też kilkuosobowa grupa Włochów  z La Venta Esplorazioni Geografiche prowadząca eksplorację w tym rejonie, a także Ormianin  i Gal. Nie zabrakło również Irańczyków... 

Dwa pierwsze dni spędziliśmy w Kermanshah zapoznając się z irańską kulturą i zwyczajami. Trzeciego dnia wyruszyliśmy w góry. Aby dostać się do obozu położonego ok. 2800 m n.p.m. pokonać musieliśmy ok. 1700 m przewyższenia, co w tamtych warunkach pogodowych jest niemal wyczynem . Przez wysokie temperatury, a także brak wód powierzchniowych w promieniu kilku kilometrów od obozu, działanie w tamtym regionie jest bardzo utrudnione. Brak wód powierzchniowych zmusił nas do wydobywania jej z pobliskiej jaskini, tzw. Water Cave z głębokości -150 m. Jak się okazało była to trudna logistycznie sprawa i wymagała udziału co najmniej ośmiu osób (trzech w jaskini, pięciu pociągających za sznurki). A przy prawie czterdziestostopniowym upale i około trzydziestoosobowej ekipie wody potrzebowaliśmy co niemiara... Oprócz codziennego rytuału pozyskiwania wody, prowadziliśmy eksplorację powierzchniową, pomagaliśmy Włochom przy transportach pod jaskinie i w jaskini, ale przede wszystkim zdobyliśmy Ghar-e-Ghale...

W tym miejscu jako Klub chcieibyśmy gorąco pogratulować wszystkim chłopakom oraz Marta Wrzask zejścia na samo dno... I życzyć więcej takich zejść .

W wyprawie wzięli udział: Daniel OleksyKrzysiek WypychMarcin Furtak, Franciszek Kramek, Marek Sawicki i Marta Sawicka należący do naszego klubu, a także Jarosław WoćkoPiotr Pilecki, Artur Nowak i Marta Wrzask ze Speleoklub GAWRA. Oraz niezrzeszony Tomek Kuźnicki.

Wyprawa odbyła się w ramach prowadzonego już od ponad dwudziestu lat projektu KORONA PODZIEMI mającego na celu zdobycie wszystkich najgłębszych (powyżej 400 m głębokości) studni jaskiniowych i wewnątrzjaskiniowych świata. Do zdobycia zostały już tylko trzy z 16 do tej pory poznanych.

Na podzamczu Parku Książęcego w Żaganiu zaplanowane są obchody Dnia Turystyki z Ogniwem, które kończy 30 lat. Organizatoramiimprezy są wszystkie stowarzyszenia turystyczne działające w Żaganiu, spółka Pałac Książęcy oraz Centrum Kultury. W programie m.in. rajd rowerowy z Ogniwem, wycieczka piesza z Piechurem, spływ kajakowy ze STW Szron-Czerna. Rozpoczęcie szeregu imprez o godz. 14.00, m.in. otwarcie nowej trasy turystycznej „Kamienne ślady przeszłości w parku, konkursy, zabawy turystyczno-sprawnościowe, pokazy ratownictwa, itp. Każde ze stowarzyszeń zaprezentuje swoją działalność.

Data: 30 września 2018
Czas: 14:00 - 18:00
Miejsce: Park Pałacowy

źródło: www.urzadmiasta.zagan.pl

Program na widniejącym powyżej plakacie.
Wyjazd na rajd rowerowy "Wzdłuż rzeki Bóbr" o godz. 9:00 z Placu Wolności w Żaganiu. Koniec rajdu przewidzany jest na godz 14:00 na podzmaczu Parku Książecego, gdzie zaplanowane są kolejne atrakcje.

Chętnych do pomocy prosimy o kontakt z Prezesem, tel. 605 452 969. Nasz klub odpowiedzialny będzie za zorganizowanie tyrolki, rzutu worem/kaloszem oraz rozstawienie namiotu.

 

W zeszłym tygodniu odbył się Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju, na który wybrałam się ja (Marta) i Karol Borejszo.

Nie będę się rozpisywać jak niepowtarzalna panowała atmosfera, ilu niezwykłych gości można było spotkać itd. to przeczytacie w każdej innej relacji. Tu będzie bardzo krótko i zwięźle...

Festiwal możemy uznać za udany. Łącznie byliśmy na kilkunastu filmach, spotkaniach i warsztatach. Mimo, że program był bardzo napięty, udało nam się być na każdym spotkaniu związanym z tematyką jaskiniową. Uczestniczyliśmy również w kilku panelach dyskusyjnych m.in. na bardzo gorący temat Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 czy Tomasza Mackiewicza. 

Dodatkowo Karol Borejszo wystartował w biegu BRUBECK MOUNT EVEREST RUN - imprezie organizowanej przez Fundację Bieg Rzeźnika w ramach Festiwalu. Z wynikiem 42'12" w klasyfikacji ogólnej zajął 14 miesjce, natomiast w swojej kategorii wiekowej stanął na podium na miejscu trzecim. Trasa rozciągała się na 8848 m (tyle co wysokość Mount Everest), najniższy punkt znajdował się na poziomie 454 m n.p.m., a najwyższy - 748 m n.p.m.

Zdjęcia znajdziecie na facebookowej stronie Festiwalu: https://www.facebook.com/PrzegladFilmowGorskich/

Marta

W przyszły czwartek (20.09) w Lądku-Zdroju rusza kolejny Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady. Poniżej jaskiniowe pozycje programu.

CZWARTEK

15:00 – Prelekcja Andrzeja Ciszewskiego "Lamprechtsofen 2018 – Polacy z rekordem świata w austriackiej jaskini". Miejsce: Jaskinia Radochowska. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacje, tel: 604 337 846

Wyprawa Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, pod kierownictwem Andrzeja Ciszewskiego i Michała Ciszewskiego, działająca w Alpach Salzburskich w Austrii, 14 sierpnia 2018 dokonała połączenia jaskini Lamprechtsofen z położoną wyżej jaskinią CL-3, zwiększając deniwelację systemu jaskiniowego do 1735 m. Ten nowy, rekordowy wynik ugruntowuje pozycję Systemu Lamprechtsofen, jako najgłębszego trawersu jaskiniowego świata.

16:00 – Otwarcie wystawy  "Jaskinia Lamprechtsofen – pod powierzchnią masywu Leoganger Steinberge" – Michał Ciszewski. Miejsce: Jaskinia Radochowska

Wystawa fotograficzna autorstwa Michała Ciszewskiego (30 lat), członka Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, przedstawia tajemnice podziemnego świata kryjącego się pod powierzchnią masywu Leoganger Steinberge, w którym znajduje się System Lamprechtsofen – najgłębsza jaskinia Europy i jednocześnie najgłębszy trawers jaskiniowy na świecie. Uzupełnienie fotografii stanowią plan i przekrój Jaskini Lamprechtsofen, pokazujące historię eksploracji masywu. Michał Ciszewski uczestniczył w 15 eksploracyjnych wyprawach jaskiniowych w masywie Leoganger Steinberge.

PIĄTEK
13:45 – Blok filmowy "Ario Dream" - polska premiera. Miejsce: Namiot Kinowy

Film przedstawia eksplorację jaskiń systemu Ario w górach Picos de Europa w północnej Hiszpanii. Śledzimy wyprawy z lat 2016/17, których celem było dokonanie kilku ostatnich połączeń. W efekcie dałyby one jeden z najgłębszych systemów jaskiń w Europie. Jest to wciągająca relacja z eksploracji w stylu oblężniczym, podczas której zakładane są podziemne obozy, gdzie logistyka przedsięwzięcia jest arcyskomplikowana, a konsekwencje braku przewidywania zagrożeń mogą być bardzo srogie. W punkcie kulminacyjnym akcji pojawiają się nurkowie jaskiniowi, badający nieznane wcześniej syfony, gdzie akcja ratunkowa jest niemożliwa.

16:15 Krzysztof Starnawski. Najpiękniejsze i najgłębsze zalane jaskinie na świecie. Miejsce: Wielki Namiot
17:45  Warsztaty GOPR: Bezpieczne zwiedzanie jaskiń i sztucznych obiektów. Aleksander Chruściel, Łukasz Pokorski, Sławomir Parzonka. Miejsce: Kawiarnia Zdrojowa

Znalezione obrazy dla zapytania festiwal górski XXIII
źródłohttp://www.festiwalgorski.pl/

Więcej artykułów…