17 lipca zakończyliśmy letni obóz tatrzański dla kursantów taternictwa jaskiniowego. Baza PZA na Polanie Rogoźniczańskiej ugościła nas miło, a pogoda sprzyjała. Zaliczyliśmy więc programowe przejścia jaskiniowe i teraz można powspominać.

W dniach 23-24.11.2018 r. w Wojcieszowie odbyło się szkolenie dla członków naszego klubu oraz ich rodzin z udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie zorganizował Marcin Oleksy z udziałem Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej „Jarogniewice” w Zielonej Górze. Zajęcia rozpoczęły się w piątek od części teoretycznej. Zostały omówione zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną udzielającego pomocy, jak należy się zachowywać w sytuacji kryzysowej oraz jak należy wezwać pomoc aby informacja była zwięzła i konkretna. W sobotę odbyła się część praktyczna. Na fantomach uczyliśmy się jak prowadzić akcję resuscytacji i zachowań w sytuacji stresowej. Nauczyliśmy się posługiwać przenośnym defibrylatorem AED. Członkowie Grupy poszukiwawczej zainscenizowali poszukiwanie zaginionego w terenie przy pomocy psa ratowniczego. Po znalezieniu zaginionego przystąpiono do udzielania pomocy z osprzętem jaki posiadają zawodowi ratownicy, z wykorzystaniem wiedzy, którą nabyliśmy podczas szkolenia. Po całej akcji zostało omówione nasze zachowanie ze wskazaniem, co zrobiliśmy dobrze, a co wymagało poprawy. W trakcie spotkania wymieniane były doświadczenia w zakresie działań w sytuacjach związanych z działalnością naszego klubu – taternictwo jaskiniowe, turystyka kwalifikowana oraz skitury.

Dziękujemy koleżankom i kolegom z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej „Jarogniewice” w Zielonej Górze za przeprowadzenie szkolenia.

Emil

 

Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego zaprasza na XIII Śląskie Manewry Ratownictwa Jaskiniowego, które odbędą się w dniach 23-25 czerwca 2017 na Górze Birów w Podzamczu.

Manewry te już od wielu lat są wydarzeniem interdyscyplinarnym, w którym staramy się wykorzystać doświadczenie i specyfikę działań różnych podmiotów, oraz wypracować wspólne schematy działań. Organizatorzy kładą też szczególny nacisk na dostosowanie programu ćwiczeń do wymogów Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Od uczestników ćwiczeń wymagana jest dobra znajomość technik ratowniczych oraz autoratowniczych. W zajęciach z wykorzystaniem technik linowych czynny udział będą mogły wziąć tylko osoby spełniające w/w wymagania.

Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/438919926451020/

Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego

fot. TKTJ

W dniach 31.03-02.04 dwójka naszych klubowiczów: Albert Kościński i Łukasz Woroniec uczestniczyli w VI Obozie Kondycyjnym Ratowników Wysokościowych organizowanym przez OSP Kęty. Zajęcia miały miejsce na nowym poligonie ratowniczym i silosach zbożowych, a na remizie w Kętach były prowadzone wykłady z zakresu autoratownictwa i ratownictwa medycznego.