Therion jest darmowym oprogramowaniem służącym do kartowania jaskiń, które umożliwia import pomiarów, liczenie odchyłek, kompletne rysowanie planów i przekrojów oraz eksportowanie modeli, plików shp itd. Jest to bardzo rozbudowane narzędzie do zarządzania i rysowania dużych systemów jaskiniowych ale nie tylko. Małe projekty również mogą być realizowane bez problemu. Ten program jak każdy inny ma swoje zalety i wady:

Zalety  

Wady 

 Możliwość rysowania i modelowania w jednym programie bez użycia jakichkolwiek dodatkowych narzędzi  Główną wadą programu jest jego otwarta struktura, która narzuca używanie skryptów podobnych do składni Survex'a. Dla początkujących użytkowników jest trudny do użycia.  
 Obrysy korytarzy są połączone z ciągiem poligonowym i jeśli zmieni się ciąg (np na skutek zamknięcia pętli) to nie trzeba przerysowywać planów, tylko program naciągnie odpowiednio obrys i wyeksportuje w poprawionej formie.  Moduł rysowania ma słaby interface i można się pogubić w tym co jest rysowane tzn. nie ma podglądu na żywo tylko trzeba za każdym razem eksportować do pdf, żeby podejrzeć efekt.
 Bardzo dobre założenia metodyczne podczas rysowania, które polegają na dodawaniu atrybutu do danej kropki, kreski i powierzchni. Oznacza to, że możemy zdefiniować punkt jako stalaktyt i podpiąć dowolną bibliotekę znaków a podczas eksportu wyświetli nam się odpowiedni symbol graficzny.  Duże systemy jaskiniowe wymagają podzielenia cykli pomiarowych na oddzielne pliki, które trzeba później ze sobą powiązać. To tworzy dużą ilość plików w których trzeba trzymać bardzo ścisły porządek w kodzie.
Możliwość szczegółowego modelowania na podstawie obrysów korytarzy. Model powstaje z obrysów ścian na planie i dodatkowo możemy nadawać w dowolnym miejscu wysokość korytarza. Model jest naciągany również do ciągu poligonowego i dynamicznie się zmienia wraz ze zmianami w ciągu i planie. Wszystko jest zintegrowane. Ze względu na trójwymiarowy charakter jaskiń plany i przekroje muszą być rysowane ze skrawków, które trzeba definiować który jest nad którym. Dodatkowo w kodzie trzeba zdefiniować które ID kreski ma się łączyć z którym ID innej kreski.
Podsumowując, program ma bardzo duże możliwości ale wymaga wgryzienia się w temat. 
Więcej można przeczytać na oficjalnej stronie projektu skąd też można pobrać za darmo program na Windowsa lub Linuxa.
Therion

 

Program składa się z dwóch osobnych narzędzi Xtherion wprowadzania danych, rysowania i eksportowania oraz Loch do przeglądania modeli i ciągów poligonowych w 3D.

XTherion

Dodatkowym darmowym programem wartym uwagi jest sam Survex, czyli protoplasta Theriona. Therion został zbudowany na bazie algorytmów i składni językowej Survexa ale mimo to są drobne różnice pomiędzy sposobem wprowadzania danych. Po ainstalowaniu Survex'a mamy dodatkowe narzędzie Aven, które umożliwia przegląd danych w 3D z możliwością pomiaru odległości, kolorowaniem pod względem dat, błędów pomiarowych, głębokości itd. Jest podobny do przeglądarki Theriona Loch ale ma jednak znacznie więcej funkcji i podgląd całego ciągu wraz z uporządkowaniem odnóg. Poza tym moża do tego programu importować takie formaty plików jak DAT, svx, 3d, plt, xyz.