Letnia eksploracja w austriackim masywie Tennengebirge

Podczas trzech tygodni tegorocznej wyprawy (28.07-18.08.2018) prowadziliśmy eksplorację przede wszystkim w jaskini Środkowej (Mittehöhle). Eksploracja tej dziury ruszyła mocno w ubiegłym roku. Latem otworzyły się kaskady doprowadzając do -90 m, jesienią puściło do -443 m w meandrze. Ten głęboki i dość ciasny meander na szczęście skończył się, osiągając -550 m już podczas pierwszych dni działalności. Siły skierowaliśmy do obszernej studni, która okazała się mieć ponad 200 m głębokości. W ten sposób szybko zjechaliśmy poniżej 400 m, gdzie ciągi się rozeszły. W oparciu o skromny biwak, kolejne zespoły dotarły do -520 m i -546 m w niezależnych ciągach. Pierwszy niestety się zakończył, drugi otwiera ogromna studnia do eksploracji. Poza tym jest jeszcze jedna niezbadana studnia na głębokości -440 m, ale to już zadania na przyszły rok.

W jaskini JackDaniels spod stropu stusześćdziesięciometrowej Studni Deszczu weszliśmy do meandra ze stałym ciekiem wodnym. Niestety jest to nadal ciąg w górę, a więc dalsze wspinanie.

Eksploracja powierzchniowa przyniosła niewielkie odkrycia. W sumie nowych eksploracji w Tennengebirge urobiliśmy 1100 m i jak zwykle, z otwartymi kwestiami na przyszłą wyprawę.

W wyprawie uczestniczyło w tym roku 16 osób plus trójka Gruzinów, goszczących przez cztery dni na wyprawie.

Autorzy zdjęć: Paweł "Shiva" Stępień oraz Rajmund Kondratowicz.