Tennengebirge 2008

Głównym celem tegorocznej wyprawy w masyw Tennengebirge była ponownie jaskinia Jack Daniel’s. W ubiegłym roku udało się w niej dojść Mokrym Ciągiem do syfonu na głębokości –748 m kończąc eksplorację tego korytarza. W tym roku rozpoczęliśmy działania od rozdroża na -619 m w Suchym Ciągu, jednak szybko osiągnęliśmy kolejne dno (-691 m).

Następny eksplorowany korytarz w 100 m głębokości studni Frutti di Mare (-593 m) okazał się obejściem Mokrego Ciągu i wpadł do Suchego Ciągu w stropie Sali z Wantą (-645 m). W wyżej położonym oknie w studni Frutti di Mare (-510 m) korytarz zamknął się po kilkunastu metrach szczeliną nie do przejścia. W tej sytuacji postanowiliśmy zdeporęczować jaskinię poniżej Studni Deszczu  (-240 m) i sprawdzić okno nad Kruchą 60-ką (-260 m). Po krótkim trawersie nad studnią otworzyły się piękne, naciekowe korytarze prowadzące na północ (Partie Karkonoskie). Poniżej jednej ze studni (Studnia Ratowników, P80) osiągnęliśmy głębokość -380 m i stwierdziliśmy kontynuację ciągu w dół. W sumie jaskinia JackDaniels urosła o ponad kilometr, liczy obecnie 3508 m długości i –748 m głębokości.

Wyeksplorowaliśmy ponadto dwie nowe, niewielkie jaskinie na plateau: P-D.17 i P-D.18 oraz połączyliśmy jaskinię P-A.14 z Lodową Studnią P-A.13 (razem 130 m deniwelacji z możliwością dalszego pogłębienia).

Wyprawa działała od 2 do 16 sierpnia w składzie: Rajmund Kondratowicz – kierownik, Marcin Furtak, Rafał Brzeski, Łukasz Wójtowicz, Wit Dokupil, Marek Sawicki,  Marcin Oleksy, Maria Zyzańska, Franciszek Kramek, Grzegorz Muszalski, Tomasz Krotowski, Przemysław Chmielowiec.

Dziękujemy KTJ PZA za wsparcie finansowe wyprawy.