Tennengebirge 2009

27 już klubowa wyprawa w austriackim masywie Tennengebirge działała w tym roku od 15 sierpnia do 5 września. Jak od sześciu lat niezmiennie głównym celem eksploracji była jaskinia JackDaniels. Kontynuowane były akcje w odkrytych rok temu Partiach Karkonoskich i rozpoczęta wspinaczka w górę Studni Deszczu na głębokości -240m (pokonany kilkumetrowy dach z załupy i kilkanaście metrów pionu).
Pod dnem Studni Ratowników pokonany został zacisk, ale niestety, po 27 metrach zjazdu studnia zakończyła się szczeliną nie do przebycia na głębokości -410m. W drodze powrotnej spenetrowany został dokładnie korytarz odchodzący z półki w wymienionej studni 70m wyżej. Po małym przekopie i wywspinaniu 25m progu (VI, A1) otworzyła się piękna, obszerna i naciekowa Galeria Koziorożców. Prowadzi ona generalnie na NNW, pod koniec skręcając lekko ku N i przez całą swą długość ciągnie mocno powietrze. Od głównego jej korytarza odchodzi wiele bocznych, także studni i kominów jeszcze nie eksplorowanych, co oczywiście daje robotę na następne wyprawy. Dzięki tym odkryciom długość jaskini wzrosła o 2 km, czyli do prawie 5,5 km, głębokość bez zmian. Jest to aktualnie największa w historii klubu jaskinia odkryta i w całości eksplorowana przez Bobry.
 
Uczestnicy wyprawy: Piotr Szukała, Marcin Oleksy, Piotr Jakubowicz, Irena Gabriel,  Tomasz Krotowski, Wit Dokupil - kierownik, Marcin Furtak, Łukasz Wójtowicz, Przemysław Chmielowiec,  Franciszek Kramek, Rajmund Kondratowicz.
W połowie czasu trwania wyprawy miała miejsce uroczystość obchodów XXX-lecia działalności Speleoklubu Bobry w Tennengebirge. Przybyli liczni goście z Żagania i Gorzowa, dawni uczestnicy wypraw oraz kilka osób towarzyszących. Wspólne biesiady z gospodarzami schroniska Laufener (DAV s. Laufen) wypełniły dwa jedyne dni mglisto-deszczowej pogody.
Podziękowania dla Komisji Taternictwa Jaskiniowego za wsparcie finansowe!